تمدن بدلی ( نقد مدرنیته ، علوم غربی و تکنولوژی )

... مُشک این سوداگر از ناف سگ است

تمدن بدلی ( نقد مدرنیته ، علوم غربی و تکنولوژی )

... مُشک این سوداگر از ناف سگ است

مشخصات بلاگ
تمدن بدلی ( نقد مدرنیته ، علوم غربی و تکنولوژی )

علوم جدید و تکنولوژی، مختص سبک زندگی ماده گرایی غرب و در واقع شاخه ای از جهانبینی و شریعت تفکر اومانیستی ست و محرّک آن نظام سلطه و سرمایه می باشد.

آخرین نظرات

ساحران فرعون به گونه‏ ای قوه خیال و چشمان حضار را جادو کردند که آنان به این توهم افتادند که ریسمان‏ ها به تندی حرکت می‏کنند.


... طبیعت که واسطه حکمت الهی جهت تدبیر نیازهای آدمی در چهارچوب متعادلی است که پروردگارش آن را تسویه نموده به آدمی جواز زیاده­ روی و تاخت و تاز بیهوده در میدان امیال اماره را نمی‏دهد و افراط در بهره ­برداری از مواهب را مشکل و غیرمنطقی می‏گرداند. ولیکن با لگام قهرآمیز انسان مدرن بی­گاری‏ ها، در وادی امیال بی­شمار بوسیله بازی با خیال، غیرمنطقی و سخت جلوه نمی‏کند بلکه در پیچیدگی‏های نظم مادی گم شده و به اصطلاح لو نمی‏رود و با ترسیم حیاتی رنگارنگ و متوهِم آدمی را به زحمت انداخته و در پی این حیات دروغین می‏دواند.

در واقع این علوم و فناوری آن صرفا انتقال سرمایه از اکثریت مصرف کننده به اقلیت تولید کننده است و توجیه عقلانی ندارد و لازمه این نظام، همواره مصرف کننده ماندن اکثریت و جادوی قوه وهمیه بشر می‏باشد.

خیال انسان‏ها به واسطه این سبک زندگی سحر می‏شود و عقل به حجاب می‏رود. "سَحَرُوا أَعْیُنَ النَّاس"[1]. ساحران فرعون به گونه‏ ای قوه خیال و چشمان حضار را جادو کردند که آنان به این توهم افتادند که ریسمان‏ ها به تندی حرکت می‏کنند. حال آنکه در واقع تحرکی نبود "یخیل الیه من سحرهم انها تسعی"[2]. و این افسون خیال است که گمان می‏شود امور با سرعت و رفاه بیشتری در جریان است در حالی که بشر جدید موجودی بی‏قرار و دائما در تکاپوی به دست آوردن حیاتی جعلی است که جمال زندگی طبیعی و سالم برای او بیگانه است.

از کتاب تمدن بدلی


 

[1]. الأعراف 116

[2] . طه 66

نظرات  (۲)

 • فرزند انقلاب
 • جالب بود
  سلام خدا قوت
  پاسخ:
  علیک سلام و رحمت الله

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">